Kuzey Kıbrıs

Kıbrıs Şehir Rehberi, Kıbrıs İlleri

Kuzey Kıbrıs

Akdeniz’in en büyük üçüncü adası Kıbrıs, altın sarısı bakir kumsalları, doğal güzellikleri ve zengin tarihi mirasıyla tam bir turist mıknatısı. Tarihi limanıyla Öne çıkan Girne, antik devrin güzelliğini yansıtan Gazimağusa, meyve bahçeleriyle bilinen Güzelyurt ve hızlı sosyal hayatıyla Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) öne çıkan şehirleri.

Kuzey Kıbrıs'ın nüfusu konusunda farklı bilgiler mevcut olsa da bu sayının 400 bine yakın olduğu sanılıyor. Adanın her geçen gün gelişen ve büyüyen potansiyeli yatırımcıların da dikkatinden kaçmıyor. Farklı noktalarda peşi sıra açılan ultra lüks oteller bunun bir işareti sayılabilir.

02042020-200643-001

Ancak KKTC'de gezerken gördüklerinizi anlamlandırmanın yolu, adanın geçmişiyle ilgili bilgi sahibi olmaktan geçiyor. Önemli duraklara geçmeden önce bu tarihi kısaca özetleyelim.

9 BİN YILLIK TARİH

Kıbrıs, İtalya'daki Sicilya ve Sardinya’dan sonra Akdeniz'in en büyük üçüncü adası olarak, tarih boyunca konumuyla hep gözde oldu ve ticaret gemilerinin geçiş güzergâhında yer aldı. Çok sayıda devlet arasında el değiştirdi. Peki, adaya ilk kez kim ayak bastı? Bazı tarihçilere göre Avrupa, bazılarına göre de Asya'dan gelenler.

MÖ 8'inci yüzyılda Asur İmparatorluğu sınırlarına katılan Kıbrıs, daha sonra sırasıyla Babil, Mısır ve Pers egemenliği altına girdi. MÖ 58 yılında ada Roma yönetimine geçti. 1191 yılında, Haçlı seferleri sırasında adaya yerleşen Aslan Yürekli Richard (I. Richard) adayı Tapmak Şövalyelerine sattı, daha sonra da Guy de Lusignan'm (Lüzinyanlı Guy) almasına izin verdi. Bugün adada izleri sıkça karşımıza çıkan Fransız asıllı Lüzinyan hanedanının adadaki hükümranlığı böylece başladı ve 1489'da Venedik egemenliğiyle son buldu.

1571-1888 yılları arasında adada hüküm süren Osmanlılar, daha sonra Kıbrıs'ı İngiliz yönetimine kiraladı. Kıbrıs 1960 yılında bağımsızlığını ilan etti, ancak etnik çatışmalar nedeniyle ikiye ayrıldı. Türkiye, Kıbrıslı Türklerin güvenliğini sağlamak amacıyla 1974 yılında Barış Harekâtı ile adaya müdahalede bulunduktan 9 yıl sonra, 1983 yılında da günümüzün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kuruldu.

02042020-200158-001

DENIZ-KUM-GUNEŞ

KKTC’nin uluslararası siyaset arenasındaki halen devam eden mücadelesi bir yana, turizm bambaşka bir başlık oluşturuyor elbette. Kuzey Kıbrıs, anıtları, savaş alanları, camileri, kiliseleri, şatoları, kaleleri, müzeleri, sanat galerileri ve arkeolojik zenginlikleriyle bir cazibe merkezi.

Buna, yılın 300 günü güneş alması, erken ısınıp geç soğuyan berrak denizi de eklenince, deniz-kum- güneş tatili yılın büyük kısmına yayılıyor. Karpazın altın kumsalları ile Gazimağusa ve Girne’nin doğal plajları deniz turizminde başı çekiyor.

Bu iki nokta adanın en önemli turizm merkezlerini oluştururken, bir dönem Avrupa’nın en lüks tatil noktalarından olan Maraş bölgesini de anmak gerekir. Vaktiyle onlarca otelin bulunduğu bölge şu an kapalı durumda ve "Kapalı Maraş” olarak da adlandırılıyor. Geniş plajların yer aldığı ve oldukça sığ bir denizin bulunduğu bölge, asker kontrolü altında; giriş yasak.

YIL BOYU TURİZM

Kıbrıs, ikliminin de sağladığı avantajla, yılın 12 ayı ziyaret edilebilir. Tatil bölgelerinin kışın büründüğü "hayalet şehir” imajı, adanın turizm bölgeleri için geçerli sayılmaz.

Deniz, doğa, tarih ve kültür turizminin yanı sıra lüks oteller ve kumarhanelerle şekillenen bir turist profilinden söz etmek mümkün. Kumarhaneler, her mevsim turist ağırlanmasında önemli rol oynuyor kuşkusuz.

02042020-201125-001

TRAFİK SOLDAN AKIYOR

KKTC'de, tüm adada olduğu gibi trafik İngiliz sistemine göre, yani soldan akıyor (Türkiye'dekinin tersi istikamette). Yine Türkiye'nin aksine kaldırım yükseklikleri alçak ve Avrupa ülkelerindeki gibi trafikte yayalara gerçekten öncelik tanınıyor. Yerli ve yabancı turistler adada rahat ve güvenle dolaşıyorlar.

TÜRK LİRASI GEÇERLİ

Kuzey Kıbrıs'ta Dolar, Euro ve Sterlin gibi uluslararası para birimleri de kullanılmasına rağmen, asıl ticaret Türk Lirası ile yapılıyor. Özellikle eğlence hayatıyla öne çıkan Kuzey Kıbrıs'ta fiyatlar Türkiye'ye göre oldukça avantajlı. Döviz bürolarının haricinde, hemen hemen tüm otellerde Dolar, Euro gibi yaygın para birimleri de çevrilebiliyor. Birçok kredi kartını da adada kullanabilirsiniz.