Muğla Şehir Rehberi

Muğla şehir rehberi, Muğla ilçeleri

Muğla Şehir Rehberi

Sevgi, hoşgörü ve güler yüz kenti.

Muğla, Mavi ile yeşilin buluştuğu, havası gibi sıcak insanlarının misafir perverliğinde, hayatınızın en unutulmaz zamanlarını geçireceğiniz güzel şehir. İnsanlık tarihiyle beraber anılmaya başlayan, onlarca medeniyete beşiklik yapmış Muğla'nın tarihi dokusu sizi efsanelerin içine çekerken, rafting parkurlarındaki yorgunluğunuzu zengin mineralli ve birçok hastalığa iyi gelen termal tesislerinde atacaksınız. Akdeniz'in Ege ile buluştuğu noktada, mavi yolculuğun vazgeçilmez koylarını, mağaralarını barındıran 1480m uzunluğunda dantel gibi işlenmiş kıyıları, kanyonları, anıt ağaçlarıyla tabiat varlıkları yönünden son derece zengin, ormanlarıyla yemyeşil bir kent. Muğla, yerli ve yabancı turistlerin vazgeçemediği destinasyonlarıyla, her yaştan ziyaretçilerini yılın dört mevsimi, üstün nitelikli konaklama tesislerinde ağırlamak için sizleri bekliyor.

26032020-155454-001

Muğla merkezi, Hisar (Asar) Dağı eteklerinden, Karadağ, Kızıldağ, Masa ve Hamursuz dağları ile çevrelenmiş, denizden 670m yükseklikte bir ovada yer alır. Kuzeybatıya doğru giderseniz Bodrum, Güneybatıya giderseniz Seydikemer, batıya doğru giderseniz Marmaris'e ulaşırsınız. Bu yolculukları yaparken, Yatağan ya da Milas'ın tarihi dokusu, Köyceğiz'in yemyeşil narenciye bahçeleri, Dalaman Çayı'nda rafting, Fethiye'de Ölüdeniz oldukça ilginizi çekebilir. Kavaklıdere'de doğayla iç içe kalmak, Datça'da tertemiz havayla ciğerlerinizi doldurmak isteyebilirsiniz. Ula'nın tarihi evlerinde misafir olmak, Ortaca'da caretta carettaları misafir etmenizde mümkün. Arkeolojik, doğal ve kentsel sit alanlarıyla tarihin tanığı Muğla'da, tarihinin gizemi keşfedin.

TARİHÇE ve MUĞLA ADI:

Antik Karya bölgesinin en eski yerleşimlerinden biri olan Muğla'da ilk yerleşimlerin ne zaman başladığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Bazı kaynaklarda da bu bölgeye ilk yerleşenlerin Hititler olduğu yazılıdır. Sırasıyla Frig, Lidya, Pers, Makedon, Bergama Krallığı ve Roma hâkimiyetini yaşayan kent, Menteşe Bey tarafından 1284'de alınmasıyla ilk defa Türk hakimiyetine, 1425 yılında 2. Murat devrinde ise tam anlamıyla Osmanlı Devleti’ne bağlanmıştır.

Karya isminin bölgeye M.Ö.3400 yıllarında gelen kavimlere önderlik etmiş 'Kar' isimli bir komutandan kaynaklandığına ilişkin tezler öne sürülmektedir. Kavimleri Karya bölgesine, kıyılardan başlayan çok uzun bir süreçte nüfuz etmişlerdir. Knidos (Datça yarımadasının ucu) ve Halikarnas (Bodrum) ile başlayan Helen kolonizasyonu ile zamanla Daldala (Dalaman),Stratonikea (Yatağan Eskihisar),Nakrasa (Karakuyu),Akassos (Bozüyük) ve Fethiye çevresinde de Telmessos, Xantos (Kınık),Patara (Minare) veTlos (Eşen) kentleri kurulmuştur.

Muğla adının, bu bölgeyi 'Selçuklu Türklerinin meşhur komutanlarından "Muğul Bey" Bizans'tan alarak fethettiğinde, bu komutanın anısına bu bölgeye (Muğul İli) denildiği, zamanla bu kelimenin konuşulan halk dilinde "Muğla" olarak yerleştiği yönünde görüşler bulunmaktadır. Bir diğer görüşe göre ise, Muğla ismi "Mobolla", "Menos" ve "Myndus" kelimelerinden geldiği şeklindedir. Bazı kaynaklarda ise Muğla'nın Türkler tarafından fethinden önceki isminin "Alinda" olduğu belirtilmektedir.

26032020-160252-001

İKLİM ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Muğla, Akdeniz İklimi etkisinde kalmaktadır. Maksimum-minimum sıcaklık değerleri, nemlilik, yağış miktarı ve hâkim rüzgâr yönleri yerel coğrafi koşullara göre değişmektedir. Metrekareye 1000 mm'den fazla yağış alan Muğla, orman oranı bakımından Türkiye'nin en zengin yörelerinden bir tanesidir.

Muğla il topraklarının %75'e yakını orman ve fundalıklarla kaplıdır. Dağların büyük kısmı ormanlarla, kıyılardaki yamaçlar makilerle örtülüdür. Ormanlarda çoğunlukla kızılçam, karaçam, fıstıkçamı, sedir, ardıç ve dünyada ender bulunan kokulu "günlük" ağaçlar bulunur. Vadi ve su kıyılarında çınar, söğüt ve selvi ağaçları çoktur. İl topraklarının %4,5'i çayır ve meralarla, %16'sı ekili dikili alanlarla kaplıdır.

MİLLİ PARKLAR VE SİT ALANLARI

Muğla 11 tabiat parkı ve 2 milli parkıyla; bilimsel ve estetik bakımdan, milli ve milletlerarası ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip, ayrıca manzara bütünlüğü içinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun tabiat parçaları yönünden de oldukça zengindir.

Marmaris Milli Parkı: Milli parkta taban suyu yüksek olan düzlüklerde sığla ağacı toplulukları bulunmaktadır. Alandaki yaygın ağaç türü ise kızılçamdır. Milli parkta yaban keçisi, yaban domuzu, sansar, tavşan, sincap kirpi gibi memeli hayvanlarla, ötücü kuşlar ve sürüngenler yaşamaktadır.

Saklıkent Milli Parkı
Milli parkın kaynak değerini Saklıkent Kanyonu oluşturmaktadır. Eşen Çayının bir kolu üzerindeki kanyon jeomorfolojik özellikler sergilemektedir. Dumanlı dağ çevresinde anıt ağaç niteliğinde sedirler bulunmaktadır. Aktar Yaylasında ise endemik geoitleri ve siklamenler bulunmaktadır.

TARIM VE HAYVANCILIK

Muğla ili, tarımsal ürünlerin çeşitliliği ile de ön plana çıkmaktadır. Güney'e inildikçe yaygın bir şekilde narenciye tarımı (limon, greyfurt, portakal, mandalina) yapılmaktadır.
Türkiye'de arıcılığın en önemli merkezlerinden biridir. Yörede hem arı hem de çam balı bulunmaktadır. Marmaris ilçesi çam balı ile ünlüdür. Dünya çam balı üretiminin %85'i, Türkiye çam balı üretiminin %92'si Muğla'da yapılmaktadır.

Özellikle Marmaris-Köyceğiz hattına özgü bir diğer ürün günlük ağacından elde edilen ve parfümeride ile eczacılıkta kullanılan sığla yağıdır. Zeytincilikte il genelinde gelişmiştir.

Muğla Türkiye geneline bakıldığında;

  • Deniz kültür balığı üretiminde 1. sırada
  • Badem üretiminde 1. sırada
  • Çam balı ve balmumu üretiminde 1. sırada
  • Zeytin ve zeytinyağı üretiminde 2. sırada
  • Nar üretiminde 2. sırada
  • Örtü altı domates yetiştiriciliğinde 2. sırada
  • Susam, limon ve kekik üretiminde 3. sırada yer alır.

Kuru börülce, anason, taze barbunya, taze börülce, bakla, greyfurt, keçiboynuzu, kereviz, marul, pazı, roka, turunç, yenidünya ve portakal üretiminde de Türkiye genelinde ilk beşin içinde yer alır. Narenciye üretiminde Ege Bölgesi l.si yine Muğla'dır.

26032020-160041-001

MUĞLA EVLERİ

Muğla evleri; tasarımları, ahşap işçilikleri, tavan işlemeleri ve şehrin sembolü haline gelmiş bacaları ile Türk geleneksel mimarisinde özgün bir model oluşturmaktadır. Kent merkezinde özellikle Hisar (Asar) dağı eteklerine doğru yoğunlaşan eski Muğla evleri, Karabağlar Yaylasındaki Karabağlar Mahallesi ve Yılanlı Dağı yamacındaki Düğerek Mahallesi evleri ile bir arada ele alınabilir.

'Hayat' olarak adlandırılan açık ön sofalar kuzulu kapı olarak adlandırılan avlu girişleri, ocaklar, bacalar, uzun ve geniş saçaklar, tavan süslemeleri, ahşap süslemeli verandalar, duvarlara gömülmüş dolap biçimli banyolar, Muğla evlerinin tipik özellikleri arasındadır. Sokaktan evlere kuzulu kapılardan girilir.

Bu kapı geniş iki kanadı olan ve bunlardan genellikle girişe göre sağ taraftakinin içinden ikinci bir küçük kapı açılan, 2.30 m. yükseklikteki avlu duvarının yüksekliği ile orantılı, çoğunun üzerinde küçük iki tarafa meyilli, kiremit örtülü, ahşap çatısı bulunan kapılardır. Yapılar genellikle taş veya ikinci derecede ahşaptır. Tüm taşıyıcı duvarlar, avlu duvarları, özellikle zemin katlar kireç harcı, kırma- moloz taş duvarlarla inşa edilmiştir. Çatı örtüsü olarak alaturka kiremit kullanılır.

Ayrıca, bugün Muğla'nın sembolü olarak kabul edilen karakteristik bacadan alaturka kiremitlerle yapılan kendine özgü bir şapka ile kapatılmıştır. Muğla evlerinin günümüzde de var olabilmesinin en önemli sebebinin ise Bunda kentin yüksek eğitim ve yerel şuur düzeyi ile yörenin turistik bir bölge olmasının etkileri bulunmaktadır.

MUĞLA'YA ÖZEL YEMEKLER:

Hem denizin cömertliği hem de Anadolu'nun bereketleri harmanlanan Muğla mutfağı zengin çeşitleri ile göz doldurur. Tarhana, ara ve dutmeş

Balık yemekleri: Balık ızgara ve buğulama, pirinçli balık, Ahtapotlu pilav Et yemekleri: Çopur, döş, çıldırma, balıklen, gürlen kebabı, sura, ballık kavurma, dövme köfte ve karın-bumbar dolması, döş dolması, tavuk, ciğer, "büryan" denen kuzu kapama, çökertme, et terbiyelisi, et kavurması ya da çiftlik kebabı

Sebze yemekleri: Hardal haşlaması, börülce kavurma, sirken otlaşı, ekşili biber, galli patlıcan, bamya, börülce "karnıkara", nohut ve fasulye, çıntar kavurması, ot ekşilemesi, ebegümeci kavurması, teltorlu börülce, sirken otlaşı, ekşili biber, bakla, gelincik, dalgan, tereotu, devetabanı, yumurtalı patlıcan, Kabak çiçeği, dolması ıspanak, kuzukulağı ve kabak çiçeği dolması.

Tatlılar: Ballı kabak, üzüm köftesi, höşmerim, pekmez reçeli, üzüm, patlıcan ve kabak reçeli, zerde, katmer, badem ve cevizli sucuk.

Salatalarda ise, radika, devetabanı, "gelin gülü" de denen gelincik, ebegümeci gibi yabani Çıtırmak otlar yaygın biçimde kullanılır.

Kaynak;

  • Muğla Büyükşehir Belediyesi Turizm Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığı
  • Turizm ve tanıtım şube müdürlüğü (Tanıtım kitapçığı)