Bodrum Şehir Rehberi

bodrum-populer-restaurantlari-001

Bodrum Restaurantları

Ayrıntılar...

bodrum-populer-barlari-001

Bodrum'da Gece Hayatı

Ayrıntılar...

bodrum-ali-veris-noktalari-001

Bodrum Alış Veriş Noktaları

Ayrıntılar...

Bodrum Şehir Rehberi
 • Yokuş başına geldiğinde Bodrumu göreceksin-
 • Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin-
 • Senden öncekilerde böyleydiler-
 • Akıllarını hep Bodrum'da bırakıp gittiler.

Cevat Şakir KABAAGAÇLI (Halikarnas Balıkçısı)

Bodrum Şehir Rehberi

Bodrum kuzeyde Güllük, güneyde Gökova Körfezi arasında bir yarımada üzerinde yer almaktadır. İlçe toprakları engebeli ve iç kesimlerde ovalık, kıyıları çok girintili ve çıkıntılı, toprak yapısı itibariyle ise çok fazla kalker içerikli alandan oluşur. Yarımada olarak mikro klima alan özelliği gösteren bir iklime sahiptir. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları oldukça ılık ve yağışlıdır.

Yapım, bakım, onarım ve işletmeciliği kapsayan yat turizminin merkezi Bodrum'dur. İçmeler Tersanesinde ismi artık neredeyse Bodrum'la özdeşleşmiş gulet tipi tekne yapımı geleneği sürdürülmektedir. Tersane büyüklüğündeki tesiste modern teknoloji ile 30 m. uzunluğundaki lüks yelkenli yatlar inşa edilebilmektedir.
Turizmden önce, ilçe halkı genellikle balıkçılık, süngercilik ve narenciye yetiştiriciliği yaparak geçimini sağlamaktayken, turizmin hareketlenmesi ile birlikte halkın geçim kaynağı birinci derecede "deniz turizmi, eğlence turizmi ve yatçılık" olmuştur.

26032020-170452-001

Bodrum'da sosyal yaşam, özellikle turizm patlaması olarak adlandırılan 1980'li yıllardan itibaren tamamen değişmiştir. İlçenin her yerinde turizm gelirinin yarattığı nispeten yüksek bir sosyal yaşantı izlenir. Yaz aylarında her türlü sosyal ve kültürel etkinliğin yaşandığı ilçede, kış ayları oldukça sakindir. İş yerlerinin büyük kısmı yaz aylarında faaliyet gösteren turizme yönelik eğlence yerleri ve konaklama tesisleridir. 

Bodrum'un gece hayatı da muhteşemdir. Diğer tatil beldelerine nazaran daha hareketli ve aktivitesi bol onlarca bar ve disko bulunmaktadır. Bodrum ya da Gümbet Barlar Sokağı genelde tercih edilen lokasyonlardandır. Bodrum gece hayatı sabahın ilk ışıklarına kadar sürmektedir.

Bodrum'da "BodrumTipi" mimari yapı tarzı büyük ölçüde korunmuştur. Evler genellikle iki katlı, azami 120 m2., kapalı bahçeli, dış cephe beyaz boyalıdır. Bodrum sokakları diğer ilçe sokaklarına göre ise nispeten dardır.

Güvercinlik, Torba, Gölköy, Gündoğan, Yalıkavak, Gümüşlük, Kadıkalesi, Turgutreis, Akyarlar, Bağla, Aspat, Ortakent, Bitez gibi plajların güzelliği, değişik su sporu aktiviteleri yapmaya elverişli olması, tarihi kalıntılarla ve yemyeşil ormanlarla iç içe olması tatilcilerin Bodrum'dan neden vazgeçemediklerinin başlı başına ispatıdır. Ayrıca suyun berraklığı nedeniyle Akvaryum adıyla adlandırılan Adaboğazında 30 m'ye kadar çıkmaktadır.

Karaada: Bodrum'a yaklaşık 6 km. mesafede bulunan Karaada, şifalı sıcak suyu ile ünlüdür. Doğal bir mağaradan çıkan bu suyun ve mağaradaki çamurun çeşitli rahatsızlıklar üzerinde iyileştirici yönde etkisi olduğu söylenmektedir.

Bodrum yarımadasında Neolitik dönemden Osmanlı dönemine kadar irili ufaklı bir çok antik yerleşim karşımıza çıkmaktadır. Bodrum yarımadasındaki en eski yerleşim izleri Gündoğan Peynir çiçeği mağarasında ele geçmiştir. 

Myndos (Gümüşlük),Syangela (Alazeytin) vererek onların dışındakilerin Halikarnassos'a, günümüzdeki Bodruma taşındığı söylenmektedir. Bu kentlerde lokalizasyon sorunları devam etmekle beraber bu kentlerin Theangela (Etrim kalesi) Side/ Sibda/ Karadağ, Pedasa / Konacık Gökçeler kalesi, Göltürkbükü/ Kaleyıkığı Termera (Asartepe) Telmessos (Gürece kale tepe)'de olduğu düşünülmektedir.

Mausoleion, ion tarzı tapınak bölümü, onun üzerinde basamaklı piramit ve en üstte atlı bir araba ile Mausollos ve Artemisia'nın mermer heykellerinden oluşan 42 metrelik dünyanın yedi harikasından biri sayılan bir anıt mezardır. Heykeller ve bazı kabartmalar bugün British Museum'dadır. Eski kent bütünüyle bugünkü yerleşimin altında kaldığı için fazla bir şey ortaya çıkarılamamıştır. Antik Halikarnassos'un önem arzeden yapıları Günümüzde anıt mezarın oturduğu temeller ve Helenistik döneme tarihlenen Antik tiyatro Gökdağ tepedeki antik kalıntılar kentin batı tarafındaki Myndos şehir surları ve giriş kapısıdır.

Bu kentlerin yanı sıra Yarımada geç antik dönem yerleşimleri de bulunmaktadır. Bu yerleşimlerden Strabilos (Aspat) ve Anastioupolis (Kissebükü)1 yayılım ve büyüklük olarak diğerlerinden ayrılmaktadır.

26032020-170516-001

Bodrum Kalesi

Saint Jean şövalyeleri tarafından yapılmıştır. Günümüzde sualtı arkeoloji müzesi olarak kullanılmaktadır. 1415'te başlayan kale inşaatı 1513'te bitirilir. 1419 yılında kale içine birde kilise yapılır. Kaleye St. Petronium adı verilir. Bodrum kalesi iki liman arasında üç tarafı deniz olan kayalık bir yarımada üzerinde kurulmuştur.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Türkiye'nin tek, Dünyanın önemli Sualtı Arkeoloji Müzelerinden biridir. Müzedeki en büyük eser topluluğu amphoralardır. Dünyanın en büyük Doğu Akdeniz amphora koleksiyonu Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde bulunmaktadır. Sergileme, aşağı avluda bir sundurma altında gerçekleştirilmiştir. Amphora, Yunanca amphi (iki taraflı) ve phoros (taşınabilir) sözcüklerinden oluşmaktadır. İki kulplu ve taşınabilir olan dibi sivri bu testiler, antik devir ticaretinde şarap, zeytinyağı ve kuru gıda maddelerinin taşımasında ve depolanmasında kullanılmıştır.

Sit Alanları

Bodrum merkez, Sandıma köyü, Eski Karakaya, kentsel sit alanlarıdır. Kentsel Sit alanlarında Musandralı, Kule ev, Sakız tipi plan tiplerinde geleneksel konutlar yeralmaktadır.

Sarnıçlar

Muğla yöresinde, Osmanlı döneminde inşa edilen 300'e yakın sarnıç bulunmaktadır.Bu sarnıçların büyük çoğunluğu Bodrum yarımadasında yer almaktadır. Dairesel planlı sarnıçlar, moloztaş ve yer yer kesme taş malzeme ile inşa edilmiş olup üst örtü kubbedir. Yol güzergahlarında bulunan bu sarnıçların yanlarında namazgahları bulunan örnekleride mevcuttur.

Yel Değirmenleri, Osmanlı tersanesi de görülmeye değer yerler arasındadır.

Kaynak;

 • Muğla Büyükşehir Belediyesi Turizm Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığı
 • Turizm ve tanıtım şube müdürlüğü (Tanıtım kitapçığı)

Bodrum, Türkiye'nin en popüler yaz tatili beldelerinde birisidir. Bodrum 12 ay boyunca magazin programlarından, meşhurların tatil serüvenlerine kadar her daim adından söz ettirmiştir.

Bodrum, çevresinde bulunan bir çok beldeleri ile farklı yaşam tarzlarına sahip tatilcileri kendisine aşık etmiştir. Bodrum yarımadasının bir tarafında Marmaris bulunurken diğer tarafında ise Kuşadası turizm bölgeleri yer almaktadır.

Bodrum ve çevresinde bulunan yüzlerce farklı konsept ve tarzlardaki mekanlardan kendi seçtiğimiz lokasyonları Bodrum şehir rehberi sayfamızda sizinle paylaşıyoruz.

Bodrum'un beldeleri içerisinde en popüler olanlar ise;

 • Gümbet, Bodrum merkeze 5 Km. mesafededir.
 • Bitez, Bodrum merkezine sadece 10 Km. mesafededir.
 • Torba, Bodrum merkeze 5 Km. mesafededir.
 • Güvercinlik,Bodrum merkeze 30 Km. mesafededir.
 • Türkbükü, Bodrum merkeze 24 Km. mesafededir.
 • Göltürkbükü, Bodrum merkeze 23 Km. mesafededir.
 • Yalıkavak, Bodrum merkeze 18 Km. mesafededir.
 • Gümüşlük, Bodrum merkeze 24 Km. mesafededir.
tursab-dds-10974

İletişimde kalın


Tatilmoni Turizm, Ticaret Odası ve TÜRSAB üyesi yasal bir seyahat acentesidir.

Copyright © 2016 Tatilmoni Ltd. Şti.®