Datça Şehir Rehberi

datca-ve-cevresi-001

Datça ve Çevresi

Ayrıntılar...

datcada-gezilecek-yerler-001

Datça'da Gezilecek Yerler

Ayrıntılar...

datca-sualti-dunyasi-002

Datça Sualtı Dünyası

Ayrıntılar...

Datça Şehir Rehberi

Muğla İlinin Fethiye ve Kınık dışında kalan kısmı antik çağlarda Karya adıyla bilinen bölgedir. Fethiye ve Kınık ise antik Likya bölgesinin Telmesos ve Xsanhtos olarak bilinen en önemli iki merkezidir.

Karyalılar MÇ. 4000 yılında, merkezi Girit adası olan Minos Uygarlığının bir parçası olarak Ege adalarında yaşarlarken, M.Ö. 3400 yıllarında Minos egemenliğinden ayrılarak Anadolu’ya gelip Muğla yöresine yerleşmişlerdir. Karya adı o zamanki kralı Kar’ın adından gelmektedir.

M.Ö. 1000 yıllarında bölgeyi Dor’ların istila etmesi sonucunda Karya da İyon egemenliği altına girmiştir. Karya’ nın bilinen tarihi İyon’ların bölgeye yerleşmeler ile başlar. Gökova Körfezinin iki ucuna yerleşen Dor’lar Knidos ve Halikarnasos’u (Bodrum) kurmuşlardır. Knidos ve Halikaraasos’un Dor’ların kurduğu altı Dor kentinden o çağda en önemli ikisi olduğu anlaşılmaktadır. Bu altı şehirli konfederasyonun en önemli üç kenti de Rodos’ta bulunmaktadır.

Datça yarımadasındaki buluntuların tarihi M.Ö i 2000'lere kadar dayanmaktadır. Bilinen ilk yerli halk Karlar olup, en parlak dönem Dorlar döneminde yaşanmıştır. M.Ö 1ooo yıllarında Trakya üzerinden güneye inerek Yunanistan üzerinden bölgeye gelmişlerdir.

tursab-dds-10974

İletişimde kalın


Tatilmoni Turizm, Ticaret Odası ve TÜRSAB üyesi yasal bir seyahat acentesidir.

Copyright © 2016 Tatilmoni Ltd. Şti.®