Datça'da Gezilecek Yerler

Datça’da gezilecek yerler

Datça’da gezilecek yerler saymakla bitmez, Datça yarımadası ve çevresi girintili çıkıntılı, dantel gibi. Bazen dik kayalarla çevrili, Bazen güzel kumsallarla, tam 52 koy var. Bazı koyların önünde küçük adacıklar yer alıyor. Koyların Bazıları oldukça büyük ve uzun kumsala sahip, bazıları çakıllı ama hepsi tertemiz.

Ege Denizi’ne Bakan tarafla Gökçeler Bükü, Küçük Çaü, Çatı, Kızılağaç, Alavara, Çakal, Damlacık, Mersincik, Murdala ve iskandil Başlıca koylar. FeriBotun yanaştığı Körrnen Limanı da bu yönde.

30032020-011722-001

Akdeniz’e Bakan tarafla ise Palamut Bükü, Akvaryum, Akça Bük, Kuru bük, Ova Bükü, Hayıt Bükü, Kızıl Bük, Domuz Bükü, Kargı, Kara- Inclr, Sarı Liman, Kara Bük, Çiftlik, Kuruca Bük, Gimlücek ve Lindos kaşlıca koylar. Yarımadanın en ucunda yer alan antik Knidos Kenti ve önündeki Kap Krio yarımadası iki denizi ayırıyor. İki yanında ay gibi birer koy var. Bölgeye gelen mavi yolculuk teknelerinin demirledikleri yerlerden birisidir.

Çiftlik Koyu

Yarımadanın güneydoğusunda ve Marmaris’ten Datça ya gelirken ilçeye 30 km. kala. Burada ilçenin, en büyük tatil sitesi olan Aktur Tatil Sitesi bulunuyor. Koyun arkası çamlıkla kuşatılmış, iyi kir kumsalı olan koy esas olarak sile sakinlerine hizmet ediyor. Her türlü ihtiyacı karşılayacak tesis var. İlçe merkezi ile Aktar arasında minibüs seferleri düzenli.

Kuruca Bük

Aktar Tatil Sitesi1 ’nin 1.5 km. yakınındaki koyan çevresi okaliptüs ağaçları ile çevrili. Bu koyun plajı da çok sitede yaşayanlara hizmet ediyor.

Kargı Koyu

İlçe merkezine üç km. uzaklıkta, yürüyerek de gidilebilir. Kuzey ve güneybatı rüzgarlarına kapalı olan koyun doğal güzelliği ve sakinliği çekici. Plajı çakıllı olan koyda yeme-içme tesisleri ile küçük bir yat çekek yer bulunmaktadır. Toplu taşıma ile Kargı koyuna ulaşmak mümkündür.

30032020-011748-001

Palamut Bükü

İlçeye 25 km. uzaklıktaki koy Knidos Ören Yeri'ne ise 15 km. Yarımadanın en ünlü plajlarından birisi. Yeme-içme tesisleri yanında konaklama tesisi de var. Uzun plajı çakıl ve kum karışımı. Plajın batısında yatlar ve balıkçı tekneleri için bir barınak var. İç tarafta ise Datça’nın ünlü badem ağaçları göz alabildiğine. Koyun biraz açığında da yerleşim olmayan küçük bir ada bulunuyor. Palamut Büküne minibüsler çalışıyor.

Akvaryum Koyu

Palamut bükünün doğu tarafında ve sadece bir km. ötede. Koy küçük ama suyunun berraklığı ile ünlü. Adı da buradan geliyor. Denizin metrelerce derinliğini görmek, kir deniz gözlüğü ile su altı yaşamını izlemek mümkün. Koyun kemen yanındaki çam ağaçlan da güneşten kaçanlara ve piknik yapanlara gölgelik yer sağlıyor. Kuzey ve kuzeybatı rüzgarlarına kapalı.

Karaincir Koyu

İlçe merkezine 15 km. uzaklıkta, Marmaris yolu üzerinde. İnce kumsalı ve sığ denizi ile daha çok küçük çocuğa olan ailelerce tercih ediliyor. Yeme-içme ve dinlenme tesislerinin bulunduğu koya. Aktur ve Karaincir minibüsleri ile düzenli ulaşım sağlanıyor.

30032020-011818-001

Domuz Çukuru

İlçe merkezinden Knidos yönüne deniz yoluyla 45 dakika kadar sürüyor. Datça Limanı’ndan küçük balıkçı teknesi kiralanabilir veya Knidos yönüne tur düzenleyen teknelerden yararlanılabilir. Etrafı çam ağaçları ile kaplı, güney dışında bütün rüzgarlara kapalı, geniş plajı kum-çakıl karışımı ve günlük tekne turlarının yüzme molası verdiği noktalardan birisidir. Bungalovlardan oluşan küçük bir de konaklama tesisi vardır.

Murdala Koyu

Datça ilçe merkezine 38 km. en yakın Cumalı Köyü’ne 10 km. uzaklıktaki koyun köyden sonraki yolu toprak. Koyun etrafındaki tepeler ve dağlar çam ve sandal ağaçlan ile kaplı. Koya yakın düzlük kısımlarda ise zeytin ve incir bahçeleri var. Sakilin bir kısmı kum, bir bölümü ise kayalık.

Çatı Koyları

Yarımadanın kuzeydoğusunda, ilçe merkezine 45 km. uzaklıktaki Küçük Çatı ve Çatı Koyunun çevresi çam ve günlük ağaçları ile kaplı. Gökova Körfezi ne bakan koylar Marmaris karayoluna 1,5 km mesafede. Yakın iki koy doğal liman görünümünde. Rüzgârlı havalarda tekneler için güvenilir bir demirleme yeri

Plajlar

Kısaca tanıttığımız bütün koylar aynı zamanda plaj. Hepsinden denize girile- biliyor. Ama plaj olarak düzenlenmiş, tesis haline getirilmiş yer arayanlar için de birçok plaj var. Mavi Bayraklı plajlar da dâhil.

30032020-011845-001

Hastanealtı Plajı

Merkezdeki Öğretmenevinin doğusunda olan plaj, arka, tarafındaki yükseltide bulunan Devlet Hastanesinin adıyla anılıyor. Kum ve çakıl karışımı olan plaj merkeze yakınlığı nedeniyle çok rağbet görüyor. Plaj çevresinde yeme-içme ve konaklama

Kızlanaltı plajı

Burgaz Uzun Azmak ile Gebe Kum koruma alanı arasında kalan bir kumsalı var. Sörf meraklılarının ilgi gösterdiği bir yer. Yerli ve yabancı sörf meraklıları ile öğrenmek isteyenler ker zaman uygun rüzgâr alan bölgeyi tercih ediyor. Karaincir ve Aktur dolmuşları ile ulaşılabilir.

Güllük Plajı

Karaincir Koyundan bir önceki koy, plajı iri kumlu ve daka çok yüzme bilenler için uygun, deniz çabuk derinleşiyor. Merkezde öğretmen Evi ile Cumhuriyet Meydanı arasında hem plajı kem de deniz takanı kum. Denizi oldukça sığ. Plaj çevresinde lokanta ve İzafeler çok sayıda gün katıp da plaj sefası, lokantalar masalarını plaja doğru çıkarıyor. Denizle iç içe açık havada iyi kir akşam yemeği için koş kir ortam oluşuyor.

30032020-013224-001

Taşlık Plajı

Datça Limanı ile Ilıca arasında, liman tarafındaki kayaların içinden çıkan ve denize akan tatlı su bu kısımda az tuzlu bir alan oluşturuyor. Çakıl ve kum karışımı.

Azganlı Plajı

Taşlık Plajından güney yönüne bir km. kadar ilerleyip Kargı Koyu yolunu izleyip Hava Radar Komutanlığını geçince sola dönüp kıyıya çıkılıyor. Güneye devam edildiğinde 1.5 km. sonra denizi tertemiz küçük ve şirin plaj 1 karşımızda.

Ilıca Gölü

İlçe merkezinde, Taşlık Plajının güneybatı yönünde denizin hemen yanı başında minik bir göl. Sağlığa yararlı minareler içeren suyu denize göre oldukça sıcak. Gölü, dağın eteklerinden doğan bir su kaynağı oluşturuyor. Etrafı duvarlarla çevrilerek bu küçük gölcük oluşturulmuş. Denizle bağlantısı kopmamış gene de gölde yüzülebiliyor ve denize dökülen suyun altında masaj etkisi yapan doğal duştan yararlanılıyor.

Kaynak; Datça Belediyesi Tanıtım Kataloğu

Datça'da Gezilecek Yerler
tursab-dds-10974

İletişimde kalın


Tatilmoni Turizm, Ticaret Odası ve TÜRSAB üyesi yasal bir seyahat acentesidir.

Copyright © 2016 Tatilmoni Ltd. Şti.®