Fethiye Şehir Rehberi

fethiyede-gezilecek-yerler-001

Fethiyede Gezilecek Yerler

Ayrıntılar...

fethiye-calis-plaji-001

Fethiye Çalış Plajı

Ayrıntılar...

fethiye-yamac-parasutu-001

Fethiye Yamaç Paraşütü

Ayrıntılar...

Fethiye Şehir Rehberi

Fethiye Şehir Rehberi

Fethiye, Mendos dağının eteklerinde adını verdiği körfezin çevresine yerleşmiş şirin bir Akdeniz kasabasıdır. 1934 yılında ilktürk pilotu Fethi Bey'in anısına Fethiye ismini almıştır.

Kurak, uzun ve sıcak yazlar, yağışlı, ılık ve kısa kışlar Fethiye'nin iklim özelikleridir. Yaz ayları 30-40 derece olan sıcaklık, kışın genellikle 10 derecenin üzerindedir. Turkuaz renkli bu sularda yılın dokuz ayında denize girilebilir.

26032020-164649-001

Yörede hüküm süren iklim özelikleri nedeniyle bölgede akçam, karaçam ve kızılçamdan oluşan çam ormanları büyük yer kaplamaktadır. Zeytin, Sığla, Defne, Mersin, Çınar, Kavak, Akasya gibi ağaçlar bu zengin bitki örtüsünün sayabileceğimiz diğer ağaç türlerindendir. Yaklaşık 10 milyon yıldır neslini devam ettiren Sığla bitkisi de yetişmektedir.

Likya yürüyüş yolunda doğa yürüyüşü, Babadağ'da yamaç paraşütü, Atlı gezintiler, Araçlı gezintiler, Af Kule'de dalma, Çalış kumsalında yelkencilik, su kızağı, uçan yelken, su kayağı, ayaklı tekne, su muzu, su simiti, rüzgâr kayağı Fethiye'de yapabileceğiniz aktivitelerden sadece birkaçı iken, gayet modern olarak dizayn edilmiş yat limanı ve marinası karaya ayak basmak istemeyen ziyaretçileri içinde son derece güvenli bir konfor sunmaktadır.

Fethiye Arkeoloji Müzesi

Bölge tarihi ve bölge kültürü hakkında önemli bilgiler sunan yazıtlar da yer almaktadır. En çok bilineni, Likçe'nin çözümlenerek okunmasında önemli rol oynayan, dünyada bir eşi ve benzeri bulunmayan "Üç Dilli Yazıt"tır MÖ 3. binden başlayarak Bizans Dönemi sonuna kadar tarihlenen heykeller, heykel başları, seramik, cam ve metal eserler ile sikkelerden oluşturulan gruplar halinde teşhir edilmektedir.

26032020-163959-001
26032020-164057-001

Ölüdeniz

Fethiye denilince akla gelen en önemli yerlerden biri Ölüdeniz'dir. Birçok turist Ölüdeniz ismi için bile Fethiye'ye gelmektedir. Turkuaz denizi, bembeyaz kumsalı, karşınızda yemyeşil doğasıyla milli park olan Ölüdeniz'e girişte küçük bir ücret ödenir.

Telmossos Antik Kenti

Günümüz modern Fethiye yerleşiminin altında Telmessos antik kenti kalıntıları mevcuttur. Kentin Likçe dilindeki adı Telebehi'dir. Kentin en önemli kalıntılarından biri olan tiyatro, limana hâkim konumuyla görmeye değerdir. Erken Roma dönemine tarihlenen ve M.S. II. yüzyılda onarım geçiren bu tiyatro 5000 kişiliktir. Günümüzde restorasyon çalışmaları devam etmektedir.

Kaya Mezarları

Yamaçlara yapılan Kaya mezarlarının en iyi bilinen ve en görkemli olan Amyntas'ın Mezarı M.Ö. 6. yüzyıla tarihlenmektedir. Kaya mezarı, tapınak tipinde olup, İon düzenindedir. Mezarının üzerinde bulunan yazıtta Hermapias'ın oğlu Amyntas'ın adı geçmektedir.

Şehir içinde ve çevresinde daha pek çok mezar bulunmakta olup, bunların bazıları kayalara oyulmuş, bazıları ise lahit tipindedir.

26032020-164023-001

Kayaköy

Karmylessos Antik Kenti'nin yeri, günümüzde Kaya Köyü ile özdeşleştirilmektedir. Kayaköy ve çevresinde antik döneme ait bazı kalıntılar mevcut ise de, bunlar kapsamlı bir kentin varlığını ortaya koymaktan uzaktır. Kaya Köyü'nün günümüzdeki önemi mübadele sonucu terk edilen metruk bir Rum kentinin varlığından kaynaklanmaktadır.

1923 senesinde Yunanistan ile yapılan Türk-Yunan Nüfus Değişimine ilişkin anlaşmaya göre boşaltılan Levissi'de fonksiyonları tanımlanan 2 büyük kilise, 14 şapel, 2 okul, 2 çeşme, 2 yel değirmeni ile yaklaşık 1000 civarında ev bulunmaktadır. Yerleşimde ziyaretçiye görsellik sunan yapıların başında kiliseler gelmektedir.

Gemiler Adası (St Nicholas)

Gemiler koyunun hemen karşısında bulunan ada Hristiyanlığın önemli azizlerinden olan St. Nicholas'ın adıyla anılmaktadır. Fethiye'nin güneyinde olan ada, Fethiye'ye yaklaşık olarak 9 km. uzaklıktadır. St. Nikola Adası M.S. 5. yüzyıldan itibaren bilhassa dinsel içerikli yerleşimlerin oluşması ile önemli bir konuma gelmiştir.Gemiler Adası Bazilika tipi kiliselerin yanında birçok şapel, ev, depo, mezar ve sarnıç bulunmuştur.

Kadyanda

Kadyanda ören yerinde kenti çevreleyen sur duvarlarının bir bölümü, kaya mezarları ve bazı kitabeler en erken döneme tarihlenen kalıntılardır. Surların yanından Kadyanda'nın Roma döneminde de onarılarak kullanılmış olan Helenistik tiyatrosuna ulaşılabilir. Bunlardan ayrı olarak, hamam, koşu pisti, agora, tapınak kalıntısı ve yoğun sivil yapı izleri Kadyanda Ören Yerinin önemli kalıntılarıdır. Kadyanda'da izlenen yapı kalıntılarının büyük çoğunluğu Roma Dönemine aittir. Kadyanda Antik Kenti'ne giden orman yolunun yaklaşık 4. km sinde, ormanın içine doğru kuzey yönde bir Mezar Anıtı'da bulunmaktadır.

Kaynak;

  • Muğla Büyükşehir Belediyesi Turizm Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığı
  • Turizm ve tanıtım şube müdürlüğü (Tanıtım kitapçığı)
tursab-dds-10974

İletişimde kalın


Tatilmoni Turizm, Ticaret Odası ve TÜRSAB üyesi yasal bir seyahat acentesidir.

Copyright © 2016 Tatilmoni Ltd. Şti.®